28-09-09
Mere end 200 til temaaften om organdonation
Over 200 læger og sygeplejersker havde fundet vej til Hotel Hvide Hus en aften i september, hvor Aalborg Sygehus afholdt en temaaften om organdonation i et samarbejde med Dansk Center for Organdonation og transplantationskoordinatorerne på Skejby Sygehus.
Mødet var for personale med tilknytning til intensivafdelinger på Aalborg Sygehus, samt afdelinger som beskæftiger sig med organtransplantationsproblematikker.
- Neurokirurg Preben Sørensen gennemgik hjernedødskriteriet, og fokuserede på hvilke patientgrupper der kan opfattes som potentielle donorer. Det blev understreget, at man skal lade Transplantationscenteret afgøre, om en potentiel donor kan donere eller ej.
- Neuroanæstesiolog Pernille Haure talte om plejen af donor i den specielle situation, der opstår når hjernedøden indtræder og kontrollen af de vitale livsfunktioner mistes.
- Inden pausen fortalte koordinator Dorte Mathiasen om arbejdet med at koordinere dels organdonationen, dels hele transplantationsprocessen, og pointerede at man altid var velkommen til at ringe, hvis man havde spørgsmål.
- Sygehuspræsten Ruth Østergaard tog efter pausen fat i problemstillingen omkring den svære samtale med de pårørende om tilsagn til organdonation og om støtten til de pårørende. Dette skete med udgangspunkt i at de pårørende fra en situation, hvor de spørger: ”er der en læge tilstede” i stedet får et behov for at spørge: ”er der et menneske tilstede?”
- Aftenens sidste indlæg var med Jens Nørgaard, der for 4 år siden havde fået et nyt hjerte. Han fortalte om sin opvækst, hvor en medfødt hjertefejl betød at han måtte leve et liv med mange fysiske begrænsninger, men at hjertetransplantationen havde givet ham helt nye muligheder. Så derfor fejrede han to fødselsdage – den dato han blev født, og den dato, hvor han fik et nyt hjerte – og dermed et nyt liv.



